ODMIANY RULETKI

Uważa się, że ruletka po raz pierwszy pojawiła się we Francji, podbiła Europę, a następnie przedostała się za ocean. W Ameryce chciwi właściciele kasyn dodali dodatkową liczbę, 00 (Double Zero), która znacznie zmniejszyła szanse na wygraną.

Obecnie dostępne są trzy rodzaje gry:

  • Amerykańska ruletka (ruletka z podwójnym zerem). Jest 38 cyfr: 0, 00, 1 do 36 włącznie.
  • Europejska ruletka (ruletka z jednym zerem). 37 cyfr: 0, od 1 do 36 włącznie.
  • Ruletka – Ruletka francuska (ruletka z jednym zerem). Przodek europejskiej ruletki; ma to samo koło, ale inne pole gry.
  • Rosyjska ruletka. Na tej stronie nie jest uważany, ponieważ autorzy wolą ryzykować, choć ciężko zarobione, ale pieniądze, a nie własną głowę.

Gry są różne:

  • Rozkład liczb na kole. Przeczytaj Koło w Amerykańskiej Ruletce i Koło w Europejskiej Ruletce.
  • Pole gry. Opisane szczegółowo w tabeli gry Ruletka.
  • Możliwe zakłady. Przeczytaj zasady każdej gry.
  • Kilka zasad specjalnych (“En Prison”, “La Partage” i “Surrender”), które są opisane poniżej.
  • Zasady gry przy stole, procedury, żetony, itp.

Procedura gry

Gry mają niewielkie różnice w procedurze gry.

Żetony w ruletce

Tradycyjnie amerykańska ruletka jest rozgrywana przy pomocy różnokolorowych żetonów, a każdy gracz przy stole ma inne żetony, co znacznie ułatwia obstawianie i wypłaty. Te żetony są zazwyczaj kupowane od krupiera przy konkretnym stole do gry i nie są używane w innych grach. Kiedy Gracz zakończy grę, jego Żetony są wymieniane na gotówkę lub tradycyjne żetony.

W europejskich kasynach często używa się standardowych żetonów, które gracze otrzymują przy kasie. Krupier używa łopatki do usuwania zagranych zakładów, podczas gdy w amerykańskich kasynach zazwyczaj to krupier robi to rękoma.

Sprzęt do ruletki

W europejskich kasynach można znaleźć stoły do gry z dwoma polami do gry i jednym kołem pośrodku. Przy takim stole może grać do 16 graczy. Trzy osoby obsługują grę, jedna na środku rzuca piłkę, dwie asystentki obsługują swoje pola gry. Często te dwa pola mają różne limity stawek.

W Stanach Zjednoczonych stół jest obsługiwany przez krupiera, który kręci kołem, jego pomocnik sortuje żetony. Przy stole zasiada do sześciu graczy.

Zachowanie przy stole do ruletki

Europejskie kasyna mają bardziej elegancką atmosferę i wymagają bardziej rygorystycznego stylu ubierania się. Ponadto, wiele kasyn to prywatne kluby, otwarte tylko dla swoich klientów – szczególnie dotyczy to angielskich domów gry.

W Stanach preferowany jest bardziej demokratyczny styl ubierania się i zachowania. Napiwki są mile widziane, podczas gdy w niektórych angielskich kasynach są one odrzucane. We Francji – napiwki są często obowiązkowe!

Przepisy szczególne

En Prison Rule

Podczas gry w ruletkę w europejskich kasynach, może istnieć specjalna reguła, która odnosi się do zakładów o “parzystych szansach” (Red/Even, Odd/Odd, BIG/SMALL). Jeśli zero zostanie wyrzucone, zakład nie wygasa, ale pozostaje na swoim miejscu “w podsumowaniu”. Jeśli zero zostanie trafione ponownie w następnym obrocie, zakład jest przegrany, jeśli wynik jest korzystny, zakład jest zwracany do gracza w jego oryginalnej wysokości, wygrana nie jest wypłacana w tym przypadku.

Stoły hazardowe z tą zasadą mają najniższy Casino Advantage (oczekiwanie) na “Równych szansach” – tylko 1,35%!

Reguła “La Partage

Jest to podobne do zasady “En Prison”; przy rolce zero, gracz traci połowę swojego zakładu na “even odds”. Ta zasada jest używana we francuskiej ruletce.

Zasada poddania się

Tak samo jak “La Partage”. Używane w niektórych kasynach w USA. Redukuje przewagę kasyna z 5.26% do 2.63% przy zakładach po równych kursach.

Przewaga kasyna

Przewaga kasyna podczas gry w Europejską Ruletkę wynosi 2.7%, podczas gdy w Amerykańskiej Ruletce wynosi 5.26% dla wszystkich zakładów, z wyjątkiem pięcioliczbowych (0-00-1-2-3), gdzie przewaga jest znacznie wyższa i wynosi 7.9%.

Zasady “En Prison” lub “La Partage” lub “Surrender” zmniejszają przewagę kasyna w zakładach po równych kursach do 1,35% w wersji europejskiej i do 2,63% w wersji amerykańskiej.